Yaşam

Bakanların ‘Şiddet İzleme Komitesi’ toplantısında kadınların önündeki engeller

Nur Kaplan

ANKARA – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarına ilişkin olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddet İzleme Kurulu’ toplantısı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Adalet Bakanı Ali Erbaş. Ankara’da bir otelde yapıldı.

Ankara’da düzenlenen toplantıda, otelin önündeki meydana gelen Türk Kadın Dernekleri Federasyonu üyeleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşundan kadın; ‘Kadına Yönelik Şiddet Komisyonu’ toplantısını protesto etti. Kadınlar, “Anayasayı çiğneyen anayasa yapamaz”, “Türkiye laiktir laik kalacaktır”, “İstanbul sözleşmesi sizi yaşatacak” gibi sloganlar atarak, asla yalnız yürümeyeceksiniz.

‘SOKAKTAKİ SORUNLARA HAKİM OLAN KADINIZ’

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, ‘Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi’ne daha önce 14 kez katıldıklarını ancak her toplantıda bakanlık ilanlarının izlendiğini, kadına yönelik şiddetin daha fazla olduğunu söyledi. reklam izlemekten başka Güllü şunları söyledi:

“Kuruma davet ediliyoruz ama içeride sözümüzü dinlemiyorlar. Bakanlık videoları 2 saat izlenir. Bizler bu ülkenin sokaklarındaki sorunlara hakim olan kadınlarız. Çözümlerimiz durmuyor. Artık 6 yaşındaki çocukları evlendirmeyin, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilin, anayasa değişikliği yapın diyoruz. Buraya geldik ve polis tarafından engellendik. Biz hırpalandık. Ama biz kadınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu