Haber

Buldan: Kışın ömrü bahara kadardır

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) son küme toplantısı 14 Mayıs seçimleri öncesi yapıldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gündeme ve seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

2023 seçimlerinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile seçime gireceklerini vurgulayan Buldan, “Yeni dönemin en güçlü sözü olarak yine bu kürsüde olacağız. Kimsenin şüphesi olmasın. Öyle güçlü geleceğiz ki bu Salonlara sığmayacağız Sesimiz de sözümüz de bu salonlardan çıkıp her yere ulaşacak Sesimiz her yerde yankılanacak Evet hep buradaydık Devam edeceğiz yine buradayız Yeşil Sol Parti’deyiz Türkiye’nin yeni ve güçlü umudu, kalbi Değişim ve analiz gücüne sahip Yeşil Sol Parti’deyiz Köklerini salmaya geliyoruz Yeşil Sol’un ağacı daha derine iner, her yerinde yeşermek için. Ve diyoruz ki, gerçek bir ağaç parçasızdır ve köklü bir ağaç asla rüzgarlardan korkmaz! “Korkmuyoruz, yapacağız! korkma, direndik, direndik, vardık, var olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Buldan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

TARİHTEN ÖNCE HERKESLE KONUŞTUK: Karşımızdaki karanlık yapı ne kadar engel teşkil ederse etsin, halkın başlattığı büyük değişim yürüyüşünün önünde hiçbir gücün duramayacağını onlara gösterdik. Şimdi bu gerçeği tarih önünde bir kez daha herkese gösterme ve ispat etme zamanıdır. Hiçbir zaman pes etmedik, bir an bile tereddüt etmedik, karşılaştığımız tüm zorluklara ve olumsuzluklara rağmen pes etmedik. Biz buna inadımıza demokratik siyaset dedik. İnadımıza barış ve adalet dedik. Biz buna inadımıza demokrasi dedik. söylemeye devam edeceğiz. Mutlaka yeni yollar vardır dedik. Türkiye insanını asla çaresiz ve seçeneksiz bırakmayacağımızı tarih öncesi herkesle konuştuk. Evet sözümüzü tuttuk ve başardık.

YEŞİL SOL İLE BİRLİKTE DEĞİŞİM SÖZÜ VERİYORUZ: Oluşturduğumuz yeni yolun adı, adresi ve rengi Yeşil Sol Parti’dir. 3. Yolumuzu Yeşilin ve Solun yolu ile birleştirerek Türkiye halklarının ortak değişim yoluna dönüştürdük. Şimdi bu yolu büyük kazanımlarla buluşturmak için hep bir araya geliyoruz. 30 Mart’ta Yeşil Sol Parti’nin seçim beyannamesini Ankara’da büyük bir mitingle kamuoyuna duyurduk. Yeşil Sol ile birlikte Türkiye halklarına değişimin sözünü verdik. Pazar günü muhteşem kadın buluşmasıyla Yeşil Sol Kadın bildirgemizi duyurduk. “Disa Jin, Disa Jiyan” dedik hanımlarla değiş tokuş edeceğiz. Evet hanımlar olarak 14 Mayıs’ta tek adam rejiminin yıkıcı gücünü göndermeye geldik. Türkiye’yi kadın baharıyla buluşturmaya geliyoruz.

NEWROZ MEYDANI’NDAN GELİYORUZ: Dün Diyarbakır’da Kürt partileri ile ittifakımızın seçim beyannamesini açıkladık. Amedli halklarımıza demokratik tahlil ve demokratik birlik mesajımızı bir kez daha ilettik. Evet, Amed’den geliyoruz! İstanbul’dan geliyoruz. Newroz meydanlarından geliyoruz. Newroz meydanlarından, 8 Mart ve 1 Mayıs meydanlarından geliyoruz ve milyonlar gelmeye devam edeceğiz. Milyonların Yeşil Solu olarak Türkiye’nin her yerinden geliyoruz. Kendini demokratik bir gelecekte görmek isteyenler seçim beyannamelerimize baksın. Açıklamalarımız, ülkenin demokratik geleceğinin birlikte, omuz omuza inşa edilmesinin önünü açan güçlü bir programdır. Geleceğe yönelik güçlü sözümüzdür. Bildirgemiz, ayrımcılığa uğrayan, dışlanan, yok sayılan, talepleri yok sayılan tüm mazlumların özgür ve eşit bir yaşam garantisidir. Güçlü ve kalıcı demokrasinin, onurlu bir barışın, gerçek adaletin, eşitlik ve özgürlüklerin temeli, çözümlemenin yol haritasıdır. Bildirimizdeki taahhütlerimizin her biri, demokratik Türkiye’nin yeniden kurulmasının manifestosudur.

BU ÜLKEYİ AKP-MHP REJİMİNE KATILIMDAN HER ZAMAN BİRLİKTE KURTARMAYA GELİYORUZ: Umut biziz. Umut Yeşil Sol’dur. Tahlil Yeşil Sol’dur. Söz bizde, çözmeye geldik. Bir kararımız var, onu değiştirmeye geldik. Yüreğimiz var, Yeşil Sol ile ülkeyi dönüştürmeye geliyoruz. Analiz etmeye talibiz. Analizde ortağız. Demokrasiye, barışa, özgürlüğe hasret olan bu topraklarda halkımızın hasretini birer birer gerçekleştirmeye geliyoruz. Meydanlarda, sokaklarda, tarlalarda, fabrikalarda direniş ve emek ortaklığımızı yeni dönemin kurucu katılım ve demokrasi ittifakına dönüştürmek için buradayız. Demokrasiyi birlikte inşa etmek için buradayız. Ama önce halklarımızı bu ülkenin üzerine bir kabus gibi çöken bu faşizm oyunundan kurtarmaya geliyoruz. Kutuplaşmadan, çatışmadan, nefret siyasetinden, inanç sömürüsünden, ranttan, savaştan beslenen bu ülkeyi AKP-MHP rejimi iştirakinden kurtarmak için hep bir araya geliyoruz.

ADALETSİZLİK VE HUKUKSUZLUĞA İTİRAZ ETMEK, HİÇ BİR ZAMAN Türkiye HALKININ KADERİ DEĞİLDİR: Türkiye’yi tekçilik canavarlığından, kayyum darbesinden, yasaktan hep birlikte kurtaracağız. Emek sömürüsünün, köleliğin, yoksulluğun, açlığın, sefaletin asla bu ülkenin kaderi olmadığını tüm insanımız bilmelidir. Acıdan, gözyaşından ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen savaş politikaları bu ülkenin hiç şansı değil. Adaletsizliğin ve hukuksuzluğun zulmü asla Türkiye halklarının kaderi değildir. Kadına yönelik şiddetin, cinayetin, ayrımcılığın ve eşitsizliğin kaynağı olan tekçi erkek düzeni asla kadınların şansı değildir. Çalınan bir gelecek, yaratılan bir çaresizlik asla gençlerin kaderi değildir. Doğal afetleri yüzyılın felaketlerine dönüştüren ölümcül rant politikaları, insanlarımızın ve şehirlerimizin asla kaderi değildir. Hiçbir vatandaşımız AKP-MHP iktidarının kriz planına muhtaç ve mecbur değildir.

BAHARA KADAR KIŞ HAYATI: Başka bir yol mümkün dedik, var. Özgür, eşit ve demokratik bir yaşamın önünü açmak için çaba sarf ettik. O yolun adı Üçüncü Yol, Yeşil Sol’dur. Ülkenin üzerine düşen AKP-MHP siyasi enkazını her zaman birlikte kaldıracağımızın sözünü verdik. Sadece kaldırmakla yetinmeyeceğiz, 21 yılda bu ülkeye yaşattıkları felaketlerin, krizlerin siyasi hesabını mutlaka soracağız. Yeşil Sol Parti’nin bu ülkenin tarihini ve talihsizliğini mutlaka değiştireceğini herkes görecek. Kışın ömrü bahara kadardır. AKP-MHP iktidarının ülkeye dayattığı kara kış, sandıklardaki Yeşil Sol Baharına kadar sürer. Baharda biterler, baharda giderler. Halkı tebaası gören, baba parası için kamu kaynaklarını kullanan, ülkeyi hırsızlar ve beşerli çeteler çiftliğine çeviren, doğayı kevgir haline getiren bu kibir ve hırsızlık düzenine mutlaka son vereceğiz. Buradan, AKP-MHP iktidarından bıkmış, artık yeter diyen tüm vatandaşlarımıza bu platformdan bir kez daha sesleniyorum: Gelin, size parmak sallayan, sizi aşağılayan bu tehdit ve baskı düzeni gelin. ve hiçbir talebinizi görmezden gelir, asla geri dönmeyecek. Birlikte sandıklara gömelim ki gidip bir daha geri gelmesinler.

ALACAĞIMIZ HUZUR VAR: Kürtlerinden Alevilerine, Ermenilerinden Süryanilerine, Ezidilerinden, Romalılarından Pomaklarına, Lazlarına kadar bu kadim toprakların her inancını, kimliğini ve rengini bu ülkeden alacaktır. Demokrasimiz var. Barışımız var. Özgürlüğümüz var. Terimiz var. Yeni bir demokratik anayasamız var. Ana dilimiz var. Adaletimiz, hakikatimiz ve yüzleşmemiz var. Kadınlar olarak yaşam hakkımız var. Umutları çalınan gençlerin özgür bir geleceği var. Bu nedenle gasp edilmiş tüm haklarımızı teslim etmek ve ortak kazanımlarımızı büyütmek için güçlü bir demokrasi kurmaya geliyoruz. 2. yüzyılda cumhuriyeti halkımızın demokrasi talepleriyle buluşturmak ve demokratik bir cumhuriyeti hep birlikte yaratmak için yeni bir çağın kapılarını aralıyoruz. Bu nedenle 14 Mayıs seçimleri hem kritik hem de tarihsel açıdan değerlidir. Bu sadece bir seçim değil. Yaşayacağımız düzeni ve geleceği her zaman birlikte belirleyeceğimiz bir tarihtir.

YEŞİL SOL’UN TARİH YAZDIĞINI HERKESE GÖSTERECEĞİZ: Evet, seçimlere az bir süre kaldı. İşimizi ve hızımızı zirveye taşımanın zamanı geldi. Büyük bir şevk, şevk ve ruhla son zamanların en büyük seçim kampanyasını yürüteceğiz. Tüm baskılara ve engellemelere rağmen meydanları hiçbir zaman iktidardaki faşizme bırakmadık. Tüm adaletsizliklere ve eşitsiz yarış ortamına rağmen seçim meydanlarında halkımızın en güçlü sesi olmaya devam edeceğiz. Seçimlerde meydanı onlara asla terk etmeyeceğimizin sözünü veriyoruz. Bizi kumpaslarla, kapatma davalarıyla, tuzaklarla, siyasi operasyonlarla durdurmaya çalışan faşist düzene karşı meydanlarda ve sandıklarda gücümüzü göstereceğiz. Halkın gümbür gümbür geldiğini ve Yeşil Sol’un tarih yazdığını herkese göstereceğiz. Kadınların ve gençlerin gücünü meydanlarda bir kez daha herkese göstereceğiz. Gece gündüz demeyeceğiz, çok çalışacağız. Hep birlikte Yeşil Solu tüm Türkiye’de büyük bir umut rüzgarına çevireceğiz. En uzak köşeye gideceğiz, herkesin elini sıkacağız. Her yüreğe dokunacağız. Her yere umut saçacağız. Bu bizim görevimizdir, tüm dostlarımıza sözümüzdür. Yurt dışında hapiste olan sürgündeki arkadaşlarımıza, kayıp ruhlarımıza sözümüzdür. Tüm Türkiye halklarına sözümüzdür.

YEŞİL SOL’U MECLİS’İN YENİ 100’ÜNE DÖNÜŞTÜRELİM: Evet, seçim beyannamemizi açıklarken söyledim. Hedefimiz mecliste en az 100 milletvekili sayısına ulaşmak. Bunu başaracak güce ve inanca kesinlikle sahibiz. Emek ve Özgürlük İttifakımız, Kürt İttifakımız, kadın ve gençlik ittifakımızla Meclis’te en geniş ve güçlü temsiliyet için mutlaka bu hedef doğrultusunda çalışacağız. Sayımızın, sesimizin, sözümüzün güçlü olduğu bir meclis gerçek halk meclisine dönüşecektir. Hem tahlilin hem de demokrasinin teminatı, Yeşil Sol’un Meclis’teki varlığı, siyasi ve sayısal gücü olacaktır. Değişim, yeni bir hayat ve gelecek isteyen herkese bir kez daha sesleniyorum, hep Yeşil Sol’u Meclis’in yeni 100’üne çevirelim. Geleceği de belirleyen siyaseti 100’e çevirelim. İnanın Yeşil Sola dönen herkes umut görüyor, kendi hayallerini görüyor, yaşamak istediği geleceği görüyor. Baharı görür. Sesini Yeşil Sol ile ilişkilendiren herkes, hoş ve parlak bir hayatın geldiğini görüyor ve duyuyor. Yeşil Solu tercih eden herkes, yaşam seçiminin garanti olduğunu görüyor. Onun için Cumhuriyet’in ikinci ve yeni yüzyılında Yeşil Sol’un etrafında birleşelim, demokrasinin, özgürlüğün ve barışın yüzü olalım diyorum. İkinci yüzyılı Kürt sorunu dahil tüm sorunlarımızın tahlil yüzyılı yapalım, barış yüzyılı yapalım. Hep birlikte Yeşil Sol’un altını çizelim, halklarımızı baltalamaya çalışan tekçilere, reddiyecilere ve inkarcılara karşı çıkalım. Yeniden ve birlikte tarih yazalım. Pusulamız Yeşil Sol olsun. Sandıkların rengi Yeşil Sol olsun. Pınarın adı Yeşil Sol pınar olsun. Gelecek yüzyıla damgasını vuracak Türkiye’nin, demokrasinin baharını birlikte başaralım. Yolun ve yolun açık olsun, yolumuz Yeşil Sol olsun. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort