Ekonomi

Yabancıya Konut Satışı Düşüyor

Yabancıya konut satışı Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,5 azalarak 19 bin 275 oldu. Ülkemizin uluslararası gayrimenkul yatırımcılarından aldığı pay giderek azalmaktadır.

Uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının ülkemizi tercih etmelerinin değerine değinen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Ülkemize döviz kazandırmak özellikle ülkemiz gayrimenkul markaları için çok önemli bir sorumluluk. Uluslararası pazardaki payımız. yüzde 1’in altına düştü.Ülkemizi yabancılar için bir kez daha öncelikli tercih haline getirmemiz gerekiyor” dedi.

GİGDER çalıştayında tartışıldı

Yurtdışı Gayrimenkul Tanıtım Derneği (GİGDER) tarafından düzenlenen ‘Küresel Rekabette Türkiye İçin Uluslararası Gayrimenkul Yatırımlarını Yeniden Düşünmek’ çalıştayında sektörün ihtiyaçlarının da ele alındığını belirten Özelmacıklı, “Özellikle yatırım yoluyla konut programları yapmak, tüm işlemlerin tek bir noktada olması, veri şeffaflığı, güven ve güncellik bunun önemi” dedi.

Rakamlarla yabancılara satış

2017’den sonra mütekabiliyet düzenlemesi sonrası yabancıya satışların arttığını, toplam konut satışları içindeki payının yüzde 2,6 olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü, “Uluslararası doğrudan yatırım girişleri açısından ülkemizde yabancıların konut satın alma oranı çok daha yüksek. 2022’de ülke yaklaşık 6.3 milyar dolardı ama sadece Dubai’de aynı dönemde 65 milyar dolar seviyesine ulaşıldı.

Antalya’da birincilik

Özelmacıklı, “Ocak-Haziran döneminde 1,7 bin 450 konut satışı ile Antalya ilk sırayı aldı. Antalya’yı 6 bin 89 konut satışı ile İstanbul ve 1 bin 454 konut satışı ile Mersin izledi. Bursa’da 515, Yalova’da 507, İzmir’de 417, Muğla’da 329, Kocaeli’de 270 ve Aydın’da 250 konut satıldı.Sakarya, Trabzon ve Samsun ise orta sıralarda yer bulamadı. bu yıl ilk on şehir.” söz konusu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu